Służba Zdrowia MSWiA ZOZ MSW w Bydgoszczy w Złotej Setce - Aktualności -

Nawigacja

Aktualności

ZOZ MSW w Bydgoszczy w Złotej Setce

Złota Setka, to ranking przedsiębiorstw organizowany od 18 lat przez Gazetę Pomorską. Nasza placówka wzięła udział w tym konkursie po raz pierwszy.

Organizatorzy Złotej Setki zestawiają najlepiej rozwijające się firmy działające na terenie Kujaw i Pomorza. Oceniają dynamikę przemian, wyniki finansowe, ich wpływ na rozwój całego regionu. Uczestników podzielano na kilka kategorii. Nasza placówka znalazła się wśród setki wyróżnionych małych i średnich przedsiębiorstw notujących najlepsze wyniki finansowe. Zajęliśmy 22 miejsce.

Rozmowa z dr. n. med. Markiem Lewandowskim, dyrektorem SPWZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Bydgoszczy

Czy publicznej placówce trudno konkurować z komercyjnymi firmami w tego rodzaju rankingach?

Trudno. Publiczna placówka nie może pobierać opłat od komercyjnych usług w tym samym zakresie jak te świadczone w ramach kontraktu NFZ. Mamy niewykorzystany  potencjał przez to, że płatnik kupuje wykonanie usług na poziomie 60-70 proc.naszych możliwości.

Na czym polega specyfika zarządzania firmą w służbie zdrowia?

Między innymi na tym, że nie możemy wycenić swoich usług w sposób rynkowy. To znaczy cena jest narzucona przez płatnika choć w niektórych zakresach wiadomo, że procedury są niedoszacowane. My zaś musimy je wykonywać. Ponadto mamy narzucony limitilu pacjentów możemy przyjąć. Z drugiej strony ilu pacjentów z pilną i potencjalnie zagrażająca życiu potrzebą się zgłosi, tylu musimy przyjąć. Jednocześnie był problem z płatnością za pacjentów przyjętych ponad limit ustalany przez płatnika. Nie było wiadomo czy dostaniemy pieniądze za wykonane procedury medyczne.  Tak naprawdę dopiero za rok 2013 rozliczenie przebiegło w miarę normalny sposób.

/Żródło: ZOZ MSW w Bydgoszczy/

do góry