Nawigacja

Aktualności

Nowatorska operacja w CSK MSW w Warszawie

 

Pierwsza na świecie próba regeneracji uszkodzonego mięśnia po zawale serca przy pomocy macierzy pozakomórkowej u pacjentów operowanych kardiochirurgicznie.

W dniach 23-25 czerwca 2014 w Klinice Kardiochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MSW w Warszawie odbyły się pierwsze na świecie implantacje macierzy pozakomórkowej (ECM ang.Extracellular matrix) do ludzkiego serca. Podczas standardowej  operacji pomostowania naczyń wieńcowych tzw.  bypass’ów u pięciu chorych dodatkowo wstrzyknięto w bliznę pozawałową substancję mającą na celu regenerację uszkodzonego mięśnia sercowego. Substancja ta składa się m.in. z czynników wzrostu i kolagenu pochodzenia odzwierzęcego, która przeszła pozytywne testy na zwierzętach i uzyskała państwową rejestrację. We wcześniejszych badaniach naukowych udowodniono jej skuteczność w regeneracji rożnych tkanek.  Badanie prowadzone jest we współpracy z naukowcami amerykańskimi z użyciem specjalistycznego sprzętu m.in. aplikatorów pneumatycznych wstrzykujących odpowiednią objętość ECM oraz najnowszego badania echokardiograficznego nasierdziowego śródoperacyjnego.

To wydarzenie obserwowało kilkudziesięciu kardiochirurgów i naukowców z różnych części Stanów Zjednoczonych. Transmisja telewizyjna dla przybyłych gości, na żywo z sali operacyjnej kardiochirurgii, odbywała się w Centrum Konferencyjnym Szpitala. Równocześnie transmisję poprzez łącza internetowe prowadzono do Instytutu Badawczego w  Atlancie (Georgia, USA), gdzie implantacje oglądało ok. 50 lekarzy i naukowców.

Kwalifikowani pacjenci poddani byli szczegółowej diagnostyce echokardiograficznej i radiologicznej (rezonans magnetyczny) w naszym Szpitalu, która prowadzona będzie również w najbliższych tygodniach i miesiącach celem oceny wpływu macierzy pozakomórkowej na regenerację mięśnia sercowego.

U wszystkich pacjentów implantacja macierzy pozakomórkowej była możliwa, skuteczna i bezpieczna, obecnie chorzy czują się dobrze i poddawani są rutynowej rehabilitacji pooperacyjnej. 

 

 

 

do góry