Nawigacja

Aktualności

Pierwsza w Polsce, najnowocześniejsza technologicznie aparatura medyczna do diagnostyki onkologicznej

Z przyjemnością informujemy, że w Pracowni Diagnostyki Obrazowej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie został uruchomiony nowy, w pełni cyfrowy mammograf firmy Fuji, model Amulet Innovality.

Aparat Amulet Innovality to najnowszy i innowacyjny produkt japońskiej firmy Fuji. Szpital MSW w Olsztynie jest pierwszym w Polsce, który może się pochwalić instalacją tego urządzenia. Oprócz klasycznych zdjęć mammograficznych, umożliwia wykonywanie badań w trybie tomosyntezy, poprzez tworzenie trójwymiarowego obrazu badanej piersi, rozszerzającego możliwości diagnostyczne metody.

Nowa, cyfrowa epoka

Klasyczna mammografia analogowa, wykonywana do dnia dzisiejszego, oparta jest na obrazowaniu badanej piersi na kliszy rentgenowskiej. Ten rodzaj badania ma wiele zalet (wysoka rozdzielczość obrazów, niska dawka badania), ale nie jest też pozbawiony wad. Należą do nich: brak możliwości dodatkowej obróbki obrazu przez lekarza radiologia oraz negatywny wpływ procesu wywoływania na jakość zdjęć. Wraz z pojawieniem się cyfrowych urządzeń radiologicznych zaczęto ucyfrawiać (digitalizować), klasyczną rentgenodiagnostykę oraz mammografię. Na rynku pojawiły się tzw. mammografy wtórnie ucyfrawiane (CR), które konstrukcyjnie praktycznie nie różnią się od analogowych, z tą różnicą, że do detekcji obrazu wykorzystuje się specjalne płyty fosforowe zamiast klisz rentgenowskich. Po ekspozycji na promieniowanie X, płyta fosforowa jest skanowana wiązką lasera, a komputer przetwarza dane na obraz piersi wyświetlany na monitorze. Dzięki ucyfrowieniu wyeliminowano proces wywoływania zdjęć i umożliwiono obróbkę obrazów badań po ich zakończeniu. Jednak, aby uzyskać wysoką jakość zdjęć mammograficznych, systemy CR wymagają stosowania wyższych dawek promieniowania, co uważa się za niekorzystne szczególnie w programie badań przesiewowych kobiet zdrowych. Producenci mammografów chcąc zmniejszyć narażenie pacjentek na nadmierną ekspozycję, i uzyskać dalszą poprawę jakości badań, zaprojektowali w pełni cyfrowe mammografy z bezpośrednią akwizycją sygnału. Aparaty te wyposażono w cyfrowy detektor. Z uwagi na nowy rodzaj detektora oraz dążenie do optymalizacji dawek otrzymywanych przez pacjentki podczas badania, dokonano zmian w konstrukcji lamp rentgenowskich. W efekcie obniżono dawki promieniowania X, uzyskując jednocześnie lepszą jakość obrazów, niż w ucyfrawianych systemach mammograficznych (CR). Aparaty w pełni cyfrowe są trzykrotnie droższe od ucyfrowionych mammografów i z tego powodu są dostępne jedynie w ośrodkach wysokospecjalistycznych.

Po pierwsze profilaktyka

Chcąc podwyższyć standard przesiewowych badań mammograficznych w Pracowni Diagnostyki Obrazowej, zdecydowano się na wymianę analogowego mammografu na w pełni cyfrowy. Tym sam pacjentki regionu korzystające z badań mammograficznych w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych mają dostęp  do najnowszej technologii. Mammograf Fuji Amulet Innovality został zakupiony ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dzięki nowej konstrukcji detektora o wysokiej rozdzielczości pierś obrazowana jest z gęstością 16,7mln pikseli, co umożliwia wykrycie bardzo małych zmian chorobowych. Aparat wykorzystuje najniższą dawkę promieniowania wśród wszystkich mammografów z cyfrową detekcją obrazu w regionie, tj. na poziomie 0,9mGy dla rutynowej ekspozycji (ekwiwalent piersi – 4,5cm PMMA). Należy zwrócić uwagę, że dopuszczalny limit dawki dla takiej ekspozycji wg europejskich zaleceń dla badań przesiewowych (European Guidelines for Quality Assurance in Breast Cancer Screening and Diagnosis) wynosi 2,5 mGy. Oznacza to, że narażenie zdrowej pacjentki na skutki ekspozycji na promieniowanie X jest znikome, ponieważ dawka na badanie jest aż trzykrotnie niższa niż dopuszczalna. W województwie warmińsko-mazurskim dawki dla systemów analogowych kształtują się na poziomie 0,93-1,54mGy, a w przypadku ucyfrowionych mammografów wynoszą 2,1-2,4 mGy. Testy jakości obrazów, wykonane według rygorystycznych kryteriów europejskich wykazały, wysoką wykrywalność małych zmian, mimo niskich dawek promieniowania.

Po drugie wysokospecjalistyczna diagnostyka onkologiczna

Mammograf Fuji Amulet Innovality, jako jeden z nielicznych w Europie, umożliwia wykonywanie badań w projekcjach 2D, oraz dodatkowo sekwencji obrazów tworzących trójwymiarowy model badanej piersi. Tomosynteza to nowa technika w cyfrowej mammografii, która dostarcza informacji 3D z kilkunastu obrazów uzyskanych podczas obrotu źródła promieniowania X (lampy rentgenowskiej) w ograniczonym zakresie kątów. Taka "tomografia" piersi umożliwia radiologowi zbadanie struktury piersi poprzez wybór cienkiej warstwy na określonej głębokości. Dzięki temu minimalizowany jest efekt nakładania się cieni fizjologicznych struktur tkankowych piersi (tkanki gruczołowej, włóknistej) na zmiany patologiczne. Zjawisko nakładania struktur jest typowe dla klasycznej mammografii dwuwymiarowej.

Lekarze z SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie szczególną uwagę przykładają do pogłębionej diagnostyki chorób piersi. Ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zakupiony został zestaw do gruboigłowej, stereotaktycznej biopsji piersi wspomaganej próżnią. Zestaw składa się z: cyfrowego urządzenia rentgenowskiego, stołu do biopsji i mammotomu. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej pacjentki, komfortowej dla kobiety oraz personelu przeprowadzającego zabieg. Wskazaniem do biopsji tego typu są mikrozwapnienia i zaburzenia architektoniki miąższu piersi, które stwierdzane w badaniach mammograficznych mogą być najwcześniejszą manifestacją choroby nowotworowej. Urządzenie umożliwia pobranie próbki tkankowej z podejrzanego obszaru z dokładnością do 1 mm. Kolejnym nowym nabytkiem Zakładu Diagnostyki Obrazowej jest ultrasonograf wysokiej klasy – model Epiq5 firmy Phillips. Obrazy uzyskane na aparacie charakteryzują się wysoką rozdzielczością obrazu i doskonałym kontrastem tkankowym. Cennymi dla diagnostyki ultrasonograficznej gruczołu piersiowego są unikatowe funkcje aparatu: czuły Doppler tkankowy i opcja elastrografii.

Opracowali:     Grzegorz Wołąkiewicz, specjalista fizyki medycznej,

Maciej Michalak, specjalista radiolog

 

SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie zaprasza na profilaktyczne badania mammograficzne w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych Panie pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie korzystały z bezpłatnej mammografii.  Rejestracja na badania pod numerem telefonu: 89 539 83 44.

 

 

 

 • Mammograf Fuji Amulet Innovality, fot. SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie #1
  Mammograf Fuji Amulet Innovality, fot. SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie #1
 • Mammograf Fuji Amulet Innovality, fot. SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie #2
  Mammograf Fuji Amulet Innovality, fot. SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie #2
 • Mammograf Fuji Amulet Innovality, fot. SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie #3
  Mammograf Fuji Amulet Innovality, fot. SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie #3
 • Zestaw do gruboigłowej, stereotaktycznej biopsji piersi wspomaganej próżnią, fot. SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie #1
  Zestaw do gruboigłowej, stereotaktycznej biopsji piersi wspomaganej próżnią, fot. SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie #1
 • Zestaw do gruboigłowej, stereotaktycznej biopsji piersi wspomaganej próżnią, fot. SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie #2
  Zestaw do gruboigłowej, stereotaktycznej biopsji piersi wspomaganej próżnią, fot. SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie #2
do góry